Rajasthan Legislative Assembly
Resolution for Removal of the Speaker

 

Name of Speaker
& House
Party Members
Total Percentage
Mover & Party Date on which Motion moved & discussed Result No. of Members Participated
Narottam Lal Joshi
(1st House)
Two Motions
Congress
82/160
(51.25%)
1. Jaswant Singh,
    (Independent)

2. Ved Pal Tyagi
    (Congress)

19-02-1953,
20-02-1953,
26-02-1953
(3 days)
06-08-1954
(1 day)
Motion withdrawn by the mover


Not permitted to move for want of required support

04


05

Niranjan Nath Acharya
(4th House)
Congress
107/184
(58.15%)
Satish Chandra Agrawal
(Jansangh)
27-02-1969
12-03-1969
(2 days)
Motion withdrawn by the mover 06
Giriraj Prasad Tiwari
(8th House)
Congress I
115/200
(57.5%)
Manik Chand Surana
(Janta Party),
Yadu Nath Singh
(Lokdal)
27-10-1986
(1 day)
Motion withdrawn by the mover 30
Shanti Lal Chaplot
(10th House)
Two Motions
BJP
99/200
(49.5%)
1. Jagdeep Dhankar
    (INC)

2. Laxman Singh Rawat
    (INC),
  Madhav Singh Deewan
  (INC)

16-07-1996
(1 day)

06-03-1997
(1 day)

Demand for suspension of rule 134 in admissible under rule 306: Not permitted.

Not moved due to absence of the mover.

36

 

05

Back to Home Page

Go Top